piątek, 14 stycznia 2011

Niebezpieczne ręce...

Football amerykański to sport jak każdy inny, który wymaga tylko dobrej kondycji i mocnego trzymania pionu;]

Dziś czas na:
PIŁKĘ RĘCZNĄ

    Z okazji tego, że dzisiaj zaczynają się Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie, pozwolę sobie o niej napisać.
    Sport kontaktowy, bo każdy atak musi być odparty. Zastawia się bramkę ciałem, robiąc wszystko (w ramach przepisów), byle tylko piłka tam nie wpadła. Podczas ataku często piłkarz wybija się lub rzuca się z piłką w pole bramkowe, aby być jak najbliżej niej i mieć większą szansę na zdobycie punktu.
    I tu pojawia się duże prawdopodobieństwo kontuzji. Podczas takiego upadku możliwe jest zwichnięcie lub złamanie ręki. Kiedy rzuca się piłkę do bramki jej prędkość jest bardzo duża, trafienie kogoś w twarz może skończyć się krwotokiem lub nawet złamaniem nosa. W trakcie obrony można skrzywdzić drugiego gracza, np. popychając go, uderzając czy niechcący trafiając w oko. Mam tu na myśli sytuację Karola Bieleckiego, zapewne znaną wszystkim. W ostatnim meczu miała miejsce sytuacja, gdzie Polak mógł stracić drugie oko, na szczęście ochroniły go gogle.




   Uważacie, że nie da się inaczej? Czy nie ma innego sposobu na bronienie piłki niż wsadzanie innym palców do oczu?
   Trzymajcie kciuki za POLAKÓW!!!!;)

sobota, 8 stycznia 2011

Mniej popularne, a jakże groźne...

    Ja również chciałabym skoczyć, ale miałabym niezłego pietra;) ale może po kilku lekcjach udzielonych przez Adama Małysza, czy Gregora Schlierenzauera byłabym bardziej pewna siebie.
    Dziś czas na?
FOOTBALL AMERYKAŃSKI

    Sport mniej popularny w Polsce, lub też uprawiany jako rugby, choć owe dyscypliny różnią się od siebie. Football w Ameryce to bardzo znany i chętnie uprawiany sport, tak jak np. u nas piłka nożna czy siatkówka. Wystarczy włączyć jakiś amerykański film, żeby przekonać się co robią uczniowie szkół średnich (nie wspomnę, że zawsze mają największe powodzenie u dziewcząt;))
    Bardzo kontaktowy sport, w którym przede wszystkim chodzi o zatrzymanie zawodnika innej drużyny przez przewrócenie go. Może tego dokonać na kilka sposobów, na przykład atakując bezpośrednio go w okolice klatki piersiowej lub łapiąc za nogi w okolicy stóp i wywracając go na boisko. W każdym przypadku obrońca musi wykorzystać jakąś formę fizycznego kontaktu by powalić zawodnika z piłką na ziemię, np wbiegając na niego przy pełnej prędkości, z tej strony z której zawodnik z piłką nie jest w stanie go zobaczyć.
   Mimo ścisłych przepisów zabraniających niektórych form zatrzymania zawodnika, możliwość kontuzji jest bardzo wielka. Nie chodzi tylko o zerwane ścięgna, mięśni czy kontuzje stawów, ale też wstrząs mózgu spowodowany upadkiem na murawę. Kiedy dojdzie już do urazów, okazują się one dość poważne i wielokrotnie zmuszające graczy do dłuższych przerw. Na sezon czy nawet więcej. Bywają przypadki, że urazy kończą się śmiercią,
    Co chroni takich graczy?
Ochraniacze na barki, krocze, głowę, twarz, zęby i kolana. Poniżej przedstawiam Wam, jak to wyglądam choć pewnie i tak niektórzy to znają;)








Dziś korzystałam z pomocy: http://smob.pl/futbol-amerykanski-i-jego-fizyczna-strona/
Chcielibyście grać? Co w ogóle myślicie o tym sporcie?

sobota, 1 stycznia 2011

Adaś leć!!!!!

Poprzednie pytanie: Owszem chciałabym być silna, ale chyba wolę wyglądać kobieco niż dźwigać ciężary:)

Zajmę się jakże popularnymi w ostatnich kilkudziesięciu latach
SKOKAMI NARCIARSKIMI

    Dyscyplina wyjątkowo niebezpieczna, ale na pewno bardzo interesująca, każdy chciałby z góry popatrzeć na świat, choć skoczkowie raczej powinni skupić się na odpowiednim lądowaniu. Skoki to sport, w którym chodzi o to aby jak najlepiej wybić się z progu i wykonać jak najdłuższy skok. Im dalszy skok, tym więcej punktów, im więcej punktów, tym większe prawdopodobieństwo wygranej. Są różne rodzaje skoczni, np. mała (90), duża(120) i mamucia. Na mamucich skoczniach uzyskuje się wyniki powyżej 200m. Skocznie są na zewnątrz, tak więc w zależności od wiatru jaki jest (pod narty-dalszy skok, lub w plecy- skok krótszy) uzyskiwane są różne wyniki.
    Niestety przez owe warunki pogodowe bardzo często może dojść do upadków, które nie zawsze kończą się tylko potłuczeniem, ale np. bardzo silnymi urazami głowy lub kręgosłupa.
Tutaj macie link do kilku upadków:
http://www.youtube.com/watch?v=q_PqS4_vSOs&feature=fvst

Upadek Czecha był bardzo poważny, gdyż w stanie krytycznym odwieziony został do szpitala, trzymany był w śpiączce farmakologicznej, na szczęście wyszedł cało, na krótki czas powrócił do skoków, ale ostatecznie zakończył karierę.
    Zdarzają się też inne kontuzje, mniej poważne, jak np, uszkodzenie wiązadeł, stawów czy kontuzje kolana, jaką ostatnio przechodził Adam Małysz, czy Gregor Schlierenzauer.

 Adam "Orzeł z Wisły" Małysz;)
   Wojciech Fortuna- Falun 1974
















Chcielibyście kiedykolwiek spróbować tak lecieć jak skoczkowie? Czy raczej wolicie ciepłe kapcie, herbatkę i oglądać to tylko w tv, bo ryzyko kontuzji jest zbyt duże?:)